מהו קנאביס רפואי?

בעקבות רפורמת הקנאביס בישראל, שנכנסה לתוקפה החל מאפריל 2018, מתרחב משמעותית השימוש בצמח שנחשב על ידי רופאים רבים כתרופת פלא למחלות ובעיות מגוונות.
מהו קנאביס רפואי, באלו בעיות ומחלות הוא מטפל,  אלו ערכים רפואיים יש למרכיביו העיקריים, כיצד צורכים אותו ואלו רישיונות נדרשים לגידולו ולצריכתו – כל התשובות במאמר שלפניכם.

 קנאביס רפואי – מה זה בכלל?

המונח 'קנאביס רפואי', מתייחס לתפרחות צמח הקנאביס, חלקים אחרים בו או תמציות טבעיות שמופקות ממנו, אשר משמשים לטיפול רפואי במחלות שונות.
השימוש הרפואי נבדל מצריכת קנאביס למטרות פנאי ושעשוע או בילוי חברתי, ומתבסס על המלצה רפואית של רופא מומחה, בהתאם למינון הנדרש על פי מצבו הבריאותי של כל חולה, משקל גופו ונתונים נוספים.

ההבדלים בין קנאביס רפואי לסוגים אחרים

בשונה מקנאביס למטרות פנאי, את הקנאביס הרפואי מגדלים בתנאי גידול מבוקרים, העומדים בסטנדרטים קפדניים ובתקנים של ענף הרוקחות.
לצד תפרחות הקנאביס, ישנם תכשירים שמופקים מהצמח מופק באמצעות מיצוי פרמצבטי טהור, במערכות סטריליות, כדוגמת שמני קנאביס רפואי.
חלק מתכשירי הקנאביס הרפואי מכילים ריכוז גבוה יותר של רכיב בשם CBD, שלו ערכים רפואיים חשובים, וריכוז נמוך עד מינימלי של רכיב ה-THC, אשר אחראי להשפעותיו הפסיכואקטיביות של הצמח.
לפיכך, ישנם תכשירים על בסיס קנאביס רפואי שיכולים בהחלט להתאים לאוכלוסיות חולים רגישות יותר, כמו ילדים וחולים פסיכיאטריים.

כיצד צורכים את הקנאביס הרפואי?

ישנן מספר דרכי צריכה אפשריות לתכשירי הקנאביס הרפואי, והבחירה ביניהן נתונה לשיקול דעתו של הרופא המטפל, בהתאם לצרכיו הבריאותיים של החולה:

 • צריכה בעישון: באופן נטילה זה, גורסים את פרחי הקנאביס הרפואי במינון המומלץ שנרשם על ידי רופא מומחה. את הפרחים הגרוסים מגלגלים בתוך נייר גלגול, דוחסים למקטרת (פייפ) או למקטרת-מים (באנג), ומציתים, תוך שאיפת העשן המשתחרר אל הריאות.
 • צריכת שמן קנאביס רפואי: באופן נטילה זה, לוקחים את המינון המומלץ של השמן, מניחים מתחת ללשון ולאחר מספר דקות בולעים. החומרים הפעילים נספגים ישירות בכלי הדם שתחת ללשון, ומאפשרים השפעה רפואית יעילה ומהירה, ללא צורך בעישון.
 • צריכה באמצעות כדורים לשחרור מושהה: הכדורים מכילים שמן קנאביס טהור, שמופק בתהליכי ייצור מבוקרים העונים לדרישות התקן המחמירות ביותר, בפורמולת שמן המוגנת בפטנט בלעדי ל-'היי פארמה', חברת הבת של 'מדיוי'. הכדורים מיועדים לספיגה איטית דרך מערכת העיכול, ומעניקים השפעה תרופתית ארוכת טווח ומבוקרת.
 • מדבקות קנאביס רפואי: מדבקות קנאביס רפואי, מכילות ריכוז גבוה של CBD, חומר רפואי הפעיל בצמח, שלו סגולות רפואיות המיועדות בעיקר לשיכוך כאבים ולהרפיית שרירים, ומיועדות לשיכוך כאבים רציף לאורך כ-12 שעות.
 • משאפי קנאביס רפואי: המשאפים מיועדים לשימוש בצירוף תמציות טהורות של פרחי הקנאביס רפואי, שגודלו בתנאים מפוקחים ומבוקרים, ועומדים בתקנים המחמירים ביותר בתחום.

מרכיבי הקנאביס הרפואי

הקנאביס הרפואי מכיל תרכובות רבות של חומרים טבעיים בעלי סגולות ריפוי ייחודיות לכל אחד מהם.
נוסף על סגולות הריפוי הייחודיות לכל מרכיב בקנאביס, ממחקרים מדעיים עולה כי חלק מההשפעות הרפואיות יהיו במיטבן בהרכב המקורי, כפי שמופיע בצמח הטבעי.
זאת לאור השפעה סינרגטית בין חומרים שונים המסייעים זה לזה בהתוויות רפואיות, שזכתה לשם 'אפקט הפמליה'.
המרכיבים האחראיים על עיקר ההתוויות הרפואיות בצמח הקנאביס הנם:

 • THC: קנבואיד זה זוהה במחקר מדעי לראשונה בישראל בשנת 1964, על ידי הפרופסור משולם, זוכה פרס ישראל על מחקר בקנאביס. למרכיב זה, אשר אחראי גם על התכונה הפסיכואקטיבית של הצמח, השפעה עוצמתית בתחום שיכוך הכאבים, עירור תיאבון וכן אפקט מאזן על המערכת הנוירולוגית, שמיטיב עם חולי טרשת נפוצה, פרקינסון, תסמונת טורט ומחלות נוירולוגיות נוספות.
 • CBD: קנבואיד זה, שאינו פסיכואקטיבי, הנו בעל השפעות אנטי-פסיכוטיות, ולו תרומה משמעותית גם בטיפול באפילפסיה, לצד אפקט נוגד חרדה משמעותי. עוד משפיע ה-CBD  על איחוי עצמות בנייתן וחיזוקן, הפחתת תגובות דלקתיות במחלות דלקתיות של המעיים והכבד, הפחתת בחילות, ושיכוך כאבים.
 • CBN: חומר זה הוא סוג של קנבואיד, המכונה גם קנאבינול, ואשר לו השפעות נוגדות דלקת, אנטי-בקטריאליות, משככות כאב, מעוררות תיאבון, משפרות שינה, מעוררות תיאבון ואפקט שמעודד איחוי עצמות.
 • טרפנים: טרפנים הם קבוצה של חומרים, ביניהם ניתן למנות את המירצין (בעל השפעה להרפיית שרירים ושיפור איכות השינה), פיינין (מרחיב סימפונות, אנטיביוטי ונוגד דלקת), לימונין (נוגד חרדה ודלקות במעיים), לינאלול (מחית חרדה ומשפר את איכות השינה), בטא-קריופילן (משכך כאבים), טרפינולין (מפחית חרדות), אקליפטול (מרחיב סימפונות, נוגד דלקות ומשכך כאבים) ומגוון מרכיבים נוספים.

המחלות בהן ניתן לטפל באמצעות קנאביס רפואי

המחלות והבעיות הרפואיות בהן ניתן לטפל באמצעות קנאביס רפואי הן רבות, והאפקטים הרפואיים של הצמח עוצמתיים ויעילים, מה שיכול להסביר את הרחבת מניין החולים המשתמשים בו (שעומד כיום על כ-25,000 בישראל).
לפניכם פירוט אודות המחלות העיקריות בהן ניתן לטפל באמצעות תכשירי קנאביס רפואיים:

 • שיכוך כאבים כרוניים: הקנאביס הרפואי מטפל הן ברמת הגורמים לכאב (הרפיית שרירים והפחתת תגובות דלקתיות) והן ישירות בתסמינים (שיכוך הכאב), ונרשם לחולים הסובלים מכאב כרוני, לרבות כאבים נוירופתיים, אשר ניסו במהלך שנה אחת לפחות טיפולים תרופתיים ואחרים ללא הצלחה.
 • פוסט טראומה: הקנאביס הרפואי מקל על סיוטי הלילה של הלוקים בתסמונת הפוסט טראומטית, ואף מפסיק אותם לחלוטין. בנוסף, מסייע הקנאביס הרפואי לאיזון מצבי הרוח המשתנים, ולהפחתה של תדירות התקפי הזעם והחרדה.
 • אפילפסיה: מחקר מדעי מבוקר שנערך על ידי חברת התרופות הבריטית המובילה GW Pharmaceuticals בשיתוף עם פרופסור אורין דבינסקי, יו"ר המרכז לחקר האפילפסיה באוניברסיטת ניו-יורק.בשנת 2014, מצא כי הקנאביס הרפואי מפחית ב-54% את תדירות ועוצמת ההתקפים האפילפטיים.
 • מחלות מעיים דלקתיות (קרוהן וקוליטיס): הקנאביס הרפואי מסייע לשיכוך כאבי הבטן העזים, הפחתת הדלקתיות במעי, זירוז קצב החלמת רקמת הרירית במעיים, וכן מוריד את רמות המתח הנפשי של החולים, מה שתורם להפחתת תדירות ההתקפים.
 • חולי סרטן: הקנאביס הרפואי מסייע לחולי סרטן בשיכוך כאבים גרורתיים או אלו שמופיעים כתופעת לוואי של הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות, וכן מגביר את התיאבון במצבים של ירידה דרסטית במשקל.

ראוי גם לציין ש מחקרים רפואיים ומדעיים רבים הוכיחו כי הקנאביס הרפואי מאט את קצב התחלקותם והיווצרותם של תאים סרטניים ואף הורג אותם, במחלות סרטן המוח, השד, הדם, הערמונית, הכבד, הלבלב והפה.

 • חולי איידס (HIV): הקנאביס הרפואי מסייע לחולים בעירור תיאבון ועצירת ירידה דרסטית במשקל, הקלה על בחילות ואיזון מערכת העיכול.
 • פרקינסון: הקנאביס הרפואי מסייע באופן משמעותי להרפיית שרירים ולשיכוך כאב, ובכך מפחית באורח דרמטי תסמינים של רעד בלתי רצוני וקישיון שרירים, וכן מפחית תופעות לוואי חמורות, כדוגמת תנועות חוזרות ובלתי נשלטות, הנגרמות כתוצאה מהשימוש בתרופות למחלה.
 • חולים נוירולוגיים: לחולים נוירולוגיים הסובלים ממחלות כמו תסמונת טורט וטרשת נפוצה, מסייע הקנאביס הרפואי בשיכוך כאבים, הרפיית שרירים, הפחתת עוויתות, ולעתים אף יסייע לחולה שלא יכול היה ללכת – לחזור להתהלך.
 • אוטיזם: הקנאביס הרפואי מפחית התקפי חרדה, ממתן נטייה לפגיעה עצמית, ומוריד את רמת התוקפנות וההתקפים האלימים בקרב אנשים הנמצאים על הרצף האוטיסטי. אצל חלק לא מבוטל מהחולים, הקנאביס גם משפר את היכולות השפתיות, ואף מאפשר לילדם שמעולם לא דיברו מילה אחת לפני כן, להתחיל לרכוש שפה ולהביע את עצמם.
 • חולים פליאטיביים: חולים פליאטיביים (סופניים), נעזרים בקנאביס רפואי לצרכי שיכוך כאבים, עירור תיאבון, הפחתת חרדות, הפגת בחילות והרפיית עוויתות וכיווצי שרירים.

רישיונות לגידול ולצריכת קנאביס רפואי

קנאביס רפואי הנו צמח שגידולו וצריכתו מותנים בקבלת רישיון חוקי לכך.
לפניכם עיקר סוגי הרישיונות הניתנים כיום בתחום הקנאביס הרפואי:

 • רישיון לריבוי קנאביס רפואי: רישיון הניתן למשתלות אשר עומדות בתנאים שמעוגנים בחוק, ולהן חוזה חתום עם חוות גידול מורשית, במטרה לגדל ולפתח מבחינה גנטית זרעים ושתילי קנאביס רפואי.
 • רישיון לגידול קנאביס רפואי: רישיון זה ניתן לחוות אשר עומדות בתנאים שמעוגנים בחוק, ולהן חוזים חתומים עם משתלת ריבוי מורשית ועם מפעל ייצור מורשה, במטרה לגדל את שתילי הקנאביס שהתקבלו מהמשתלה.
 • רישיון לייצור תכשירי קנאביס רפואיים: רישיון זה ניתן למפעלים אשר עומדים בתנאים שמעוגנים בחוק, ולהם חוזים חתומים עם חוות גידול מורשית, ועם בית מסחר מורשה לקנאביס, במטרה להפיק מהצמח תכשירי קנאביס רפואי כדוגמת תמציות פרמצבטיות ושמנים רפואיים.
 • רישיון להחזקת בית מסחר למוצרי קנאביס רפואי: רישיון זה ניתן לחברות אשר עומדות בתנאים שמעוגנים בחוק, ולהן חוזים חתומים עם בתי מרקחת המורשים למכירת תכשירי קנאביס רפואי, במטרה לאחסן את התכשירים ולהפיצם בנקודות המכירה המורשות.
 • רישיון למוצרי קנאביס רפואי עבור בתי מרקחת: רישיון זה ניתן לבתי מרקחת אשר עומדים בתנאים שמעוגנים בחוק, ושאחד הרוקחים העובדים בהם הוכשרו למטרה זו על ידי היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי), במטרה להפיץ את המוצרים לציבור החולים המחזיקים במרשם רופא, ולהדריכם לגבי אופן השימוש בתרופות.
 • רישיון לצריכת קנאביס רפואי: חולים הסובלים מאחת המחלות שנמצאת ברשימת ההתוויות הרפואיות לתכשירי הקנאביס הרפואי המאושרות בישראל, יכולים לקבל רישיון צריכה.

הרישיון ניתן על ידי רופא מומחה שהוסמך והוכשר לכך במסגרת היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי), או בעקבות המלצה של רופא המטפל בחולה, והנפקתו נעשית על פי שיקולם של הגורמים המוסמכים במשרד הבריאות וביק"ר.